3 Eylül 2018

Hasar Ekspertizi

hasar-ekspertizi

Hasar Onarımı

Hasarlı araçların onarımı öncelikle aracın sigortalı olup olmamasına göre değişmektedir. Araç sigortalı ve özellikle marka kaskolu ise ilgili markanın yetkili servisinde onarılmaktadır. Ancak araçtaki hasar trafik sigortasından karşılanacak ise onarım poliçe kapsamına göre farklı servis ya da atölyelerde, farklı yedek parçalar ile ve farklı teknisyenler tarafından onarılabilmektedir. Bir diğer durum ise aracın sigortasının olmamasıdır. Bu, aracın yaşının yüksek olmasına, araç sahibi tercihine ya da aracın filo kiralama gibi bir şirkete ait olmasına göre değişebilmektedir. Ayrıca bunun yanında araçta sigorta olmasına rağmen kayıtlarda gözüküp ikinci el değeri düşmemesi için farklı onarım yer ve yöntemleri seçilebilmektedir.

Hasar Onarımının Kontrolü

Tüm bu durumlarda yapılan onarımın özellikle ve öncelikle araç sigortalı ise sigorta poliçesinde belirtilen kriterler doğrultusunda onarım yapılması, onarım tekniklerinin doğru olması, aracın onarımdan sonra da aynı dayanımda olması, kullanılan yedek parçaların poliçede belirtilen özelliklerde olması gerekmektedir.

Dolayısıyla hem sigorta firmaları hem de kiralama firmalarının müşteri ya da kendi araçlarının onarım sonrası onarım uygunluğunun kontrol edilmesi ihtiyacı doğmaktadır.

Şirketimiz tarafından iş ortaklarımıza hasar onarım ekspertiz hizmetleri verilmekte ve bu kapsamda onarılan aracın onarım sonrası ekspertizi yapılarak kalite, uygunluk, doğru parça kullanımı, fatura kontrolü, onarım teknikleri ve ortamı, personel, vb. bir çok konularda raporu hazırlanmaktadır.